CBSE Affiliation code: 530028

Faculty Jarnailly Colony

Director-Principal :

  • Mrs. Poonam Navet. M.A.(English & History) B.Ed.

Administrator:

  • Mr.Praveen Kumar (M.P.Ed.) (Medalist)

Academics Head (Senior):

  • Mr. Narender Gupta

Academics Head (Junior)

  • Mrs. Neeru Soni

Counsellor:

  • Ms. kaveri

P.G.Ts:

  • Mr. Arvind Gupta M.Com., M.A. Eco.,  M.Phil.(Medalist)
  • Mr. Narinder P. Gupta M.Sc. (Maths), B.Ed.
  • Mr. Brijesh Talwar M.Sc.(Chemistry), B.Ed.
  • Mrs. Seema Juneja M.C.A.
  • Ms. Kanika Malhotra M.Com., B.Ed., M.Ed.
  • Mrs. Meenakshi Dhingra M.A (Eng.) B.Ed.
  • Mr. Ajay Kumar Sharma M.A. (Eco.),M.Phill , B.Ed.
  • Mr. Suraj prakash Dewan M.Sc.,M.Ed. (Physics)
  • Mr. Mohan P. M.A. (Eng.) B.Ed. SET
  • Mr. Mohinder Thakur M.Sc. (Maths), B.Ed.
  • Mrs. Shipra Gupta M.Sc.(Biochem.),B.Ed.,M.Phil. (Biotech) ,NET, HTET, CTET
  • Mr. Shamsher Sharma M.A,M.Phil. (Hindi), B.Ed., PGDJMC, M.A.(M.C) STET(Lect.)
  • Mrs. Yojna Sharma M.A. (Eng.), B.Ed.
  • Mr. Sanjay Sharma M.A. (Geo.), B.Ed., NET Qualified
  • Mr. Deepak Chaudhary M.A (Pol.Sc), B.Ed, HTET PGT, HTET TGT, TGT CTET
  • Ms. Manisha M.F.A
  • Mr. Rajiv M.Sc. (Physics), B.Ed.

 T.G.Ts:

  • Mrs. Sujata Gupta M.A. (Pol. Science), B.Ed.
  • Mrs. Anita Arora M.A. (English), B.Ed.
  • Mrs. Sarita Sharma B.Sc. B.Ed.
  • Mrs. Ramesh Bala B.Sc. B.Ed.
  • Mrs. Neeru Soni B.Sc. (N.M.), B.Ed.
  • Mrs. Premila Kumari M.Sc. (Physics), M.Ed.
  • Mr.  Ram Kumar (P.T.I.)B.A, B.P.Ed.
  • Mr.  Sunil Arora B.Sc. (N.M.),  P.B.Sc. Dip. C.APP. & SC.
  • Mrs. Pushpa Garg PGDCAP, PGDCA, C.D.T.P, B.A. (Hons.) B.Ed.,MCA
  • Mrs. Pratigya Pruthi Prabhakar, B.Ed., M.A. (Hindi)
  • Ms.  Anuradha Sharma M.Sc. (Geo.), B.Ed.
  • Mrs. Shipra Arora M.Sc. (Maths.), B.Ed.
  • Mrs. Kavita Kadyan M.Sc.(Zoo.), B.Ed.
  • Dr. Santosh Gandhi M.A.(Hindi), Ph. D (Hindi), PGDJMC, B. Ed.
  • Mrs. Kiran Rawal M.A.(Pol. Sc.),M.Lib. Sc., B.Ed.
  • Mr. Deepak Kumar B.A. (Music)
  • Mrs. Rupinder Kapoor M.Sc.(Comp.) M.C.A, B.Ed.
  • Mr. Sanjeev Kalra B.E.(Hons.) 
  • Ms. Rashmi B.Com, M.A(Eng), B.Ed, PGDCA
  • Mrs. Deepika Kapoor M.A. (English), B.Ed.
  • Mr. Shiv Kumar M.Sc. (Phy.),B.Ed. ,HTET Qualified
  • Mr. Rohit Lodhi B.A, Diploma in Kathak
  • Mrs. Suneeta Wadhwa  M.Sc. (Maths), B.Ed.
  • Mrs. Neha Choudhary B.A (History Hons.), M.A. (French), B.Ed, Certificate course in french, Advance Diploma in French, DELF A1, DELF A2,DELF B1
  • Dr. Pratima Singh B.A. (Eng Hons.), M.A., Ph. D.(Eng.), B.Ed. , P.G.D.C.A
  • Mrs. Renu Gulia M.A (Eng.), B.Ed., HTET PGT
  • Ms. Pallavi M.A (Eco.)
  • Mrs. Suman Kohli M.A. (Sanskrit), B.Ed.
  • Mrs. Suman Lata M.A (Hindi,Sanskrit), B.Ed. , D.Ed., Prabhakar, H.TET(P.G.T Hindi), P.R.T
  • Ms. Akanksha Arora M.Sc (Chemistry), B.Ed., CTET (Maths,Science) 

    NON TEACHING STAFF:
  • Mr. Surinder Kumar (LA) M.A. (History), B.Ed.
  • Mr. Mohinder Kumar (LA) B.A. Dip. M.L.T.
  • Mr. Krishan Kumar  (LA) Diploma In Computer Hardware & Software
  • Mr. Rampal (LA) B.A , B.Ed, ITI, CPLT
     

  ADMINISTRATIVE STAFF:

  • Mr. B.D. Chhabra (Supdt.)
  • Mr. S.D. Popli  (Clerk) B.A
  • Mr. Vipin Kumar Malhotra (Clerk) B.Com
  • Mr. Varun (Computer Operator) M.Com. P.G.D.C.A.
  • Mrs. Rajni Wadhwa (Computer Operator) M.Com. MBA
  • Mr.Gagan (Computer Technician) M.Sc. IT, Diploma in Computer Engg.
  • Mr. Balram (Clerk)B.A
  • Mrs. Devinder Jeet Kaur (Supervisor) M.A.(History),B.Ed
  • Ms. Pooja (Clerk) M.Com, B.Ed.
  • Ms. Nirmal (Resource Coordinator) B.A, B.Ed, M.B.A

MEDICAL OFFICER:

  • Dr. R. P. Sharma
  • Ms. Komal (Staff Nurse)

TRUST OFFICE STAFF:

  • Mrs. Renu Arora (Librarian) M.Lib Sc
  • Mr. Sandeep (Assistant Librarian) M.Lib Sc, B.Ed

Pratapians on Facebook

CBSE Result Highlights 2017

Subject Toppers(2017) - XII

English (97) : Aanchal Saini
Physics (97) : Dhananjay
Chemistry (97) : Dhananjay, Shagun
Biology (95) : Aanchal Saini
Maths (100) : Divyanshi , Nidhi
Ph. Ed. (100) : Kirandeep , Aakash, Shagun, Dorothy, Sachin
Economics(100) : Vinay, Gagan, Aarushi
Business St. (99) : Sucharu
Accounts (97) : Shreya Gupta
Computer. Sc. (97) : Kirti


Students with 10 CGPA (Class X 2017)

1. OSHIK ANAND
2. PULKIT
3. RAGHAV
4. SAKSHI PANWAR
5. VANSH NARANG
6. RAI RAI
7. DEVANSH
8. DISHANT KAMRA
9. KUNAL GIRDHAR
10. ANKITA
11. DIPANSHU MOHAN
12. ISHA
13. POORVI
14. PRASHANT
15. PRIYANSHI
16. SHREYA
17. ARYAN NIJHAWAN
18. LOVISH SALUJA
19. TAMANNA
20. AMISHA
21. ANUKARAN BHATIA
22. ASHNEET KAUR
23. CHESTHA
24. DEEPANSHI
25. DRISHTI MOHAN
26. DRISHTY
27. ISHITA
28. PRACHI MEHLA
29. RITIKA GARG
30. SAMARPREET SINGH
31. SANYAM GUPTA
32. SHREYA
33. SHRUTI ARORA


CBSE XII Result (Merit Holders)

1. Nidhi (100) - Maths
2. Divyanshi (100) - Maths
3. Vinay Singla (100) - Eco.
4. Aarushi Sharma (100) - Eco.
5. Gagan Gupta (100) - Eco.
6. Akash Soie (100) - Phy. Ed.
7. Kirandeep (100) - Phy. Ed.
8. Dorothy (100) - Phy. Ed.
9. Sachin Kumar (100) - Phy.Ed.
10. Shagun (100) - Phy. Ed.


Subject Toppers(2017) - XII

English (97) : Aanchal Saini
Physics (97) : Dhananjay
Chemistry (97) : Dhananjay, Shagun
Biology (95) : Aanchal Saini
Maths (100) : Divyanshi , Nidhi
Ph. Ed. (100) : Kirandeep , Aakash, Shagun, Dorothy, Sachin
Economics(100) : Vinay, Gagan, Aarushi
Business St. (99) : Sucharu
Accounts (97) : Shreya Gupta
Computer. Sc. (97) : Kirti


Students with 10 CGPA (Class X 2017)

1. OSHIK ANAND
2. PULKIT
3. RAGHAV
4. SAKSHI PANWAR
5. VANSH NARANG
6. RAI RAI
7. DEVANSH
8. DISHANT KAMRA
9. KUNAL GIRDHAR
10. ANKITA
11. DIPANSHU MOHAN
12. ISHA
13. POORVI
14. PRASHANT
15. PRIYANSHI
16. SHREYA
17. ARYAN NIJHAWAN
18. LOVISH SALUJA
19. TAMANNA
20. AMISHA
21. ANUKARAN BHATIA
22. ASHNEET KAUR
23. CHESTHA
24. DEEPANSHI
25. DRISHTI MOHAN
26. DRISHTY
27. ISHITA
28. PRACHI MEHLA
29. RITIKA GARG
30. SAMARPREET SINGH
31. SANYAM GUPTA
32. SHREYA
33. SHRUTI ARORA


CBSE XII Result (Merit Holders)

1. Nidhi (100) - Maths
2. Divyanshi (100) - Maths
3. Vinay Singla (100) - Eco.
4. Aarushi Sharma (100) - Eco.
5. Gagan Gupta (100) - Eco.
6. Akash Soie (100) - Phy. Ed.
7. Kirandeep (100) - Phy. Ed.
8. Dorothy (100) - Phy. Ed.
9. Sachin Kumar (100) - Phy.Ed.
10. Shagun (100) - Phy. Ed.


Subject Toppers(2017) - XII

English (97) : Aanchal Saini
Physics (97) : Dhananjay
Chemistry (97) : Dhananjay, Shagun
Biology (95) : Aanchal Saini
Maths (100) : Divyanshi , Nidhi
Ph. Ed. (100) : Kirandeep , Aakash, Shagun, Dorothy, Sachin
Economics(100) : Vinay, Gagan, Aarushi
Business St. (99) : Sucharu
Accounts (97) : Shreya Gupta
Computer. Sc. (97) : Kirti


Students with 10 CGPA (Class X 2017)

1. OSHIK ANAND
2. PULKIT
3. RAGHAV
4. SAKSHI PANWAR
5. VANSH NARANG
6. RAI RAI
7. DEVANSH
8. DISHANT KAMRA
9. KUNAL GIRDHAR
10. ANKITA
11. DIPANSHU MOHAN
12. ISHA
13. POORVI
14. PRASHANT
15. PRIYANSHI
16. SHREYA
17. ARYAN NIJHAWAN
18. LOVISH SALUJA
19. TAMANNA
20. AMISHA
21. ANUKARAN BHATIA
22. ASHNEET KAUR
23. CHESTHA
24. DEEPANSHI
25. DRISHTI MOHAN
26. DRISHTY
27. ISHITA
28. PRACHI MEHLA
29. RITIKA GARG
30. SAMARPREET SINGH
31. SANYAM GUPTA
32. SHREYA
33. SHRUTI ARORA


CBSE XII Result (Merit Holders)

1. Nidhi (100) - Maths
2. Divyanshi (100) - Maths
3. Vinay Singla (100) - Eco.
4. Aarushi Sharma (100) - Eco.
5. Gagan Gupta (100) - Eco.
6. Akash Soie (100) - Phy. Ed.
7. Kirandeep (100) - Phy. Ed.
8. Dorothy (100) - Phy. Ed.
9. Sachin Kumar (100) - Phy.Ed.
10. Shagun (100) - Phy. Ed.


Subject Toppers(2017) - XII

English (97) : Aanchal Saini
Physics (97) : Dhananjay
Chemistry (97) : Dhananjay, Shagun
Biology (95) : Aanchal Saini
Maths (100) : Divyanshi , Nidhi
Ph. Ed. (100) : Kirandeep , Aakash, Shagun, Dorothy, Sachin
Economics(100) : Vinay, Gagan, Aarushi
Business St. (99) : Sucharu
Accounts (97) : Shreya Gupta
Computer. Sc. (97) : Kirti


Students with 10 CGPA (Class X 2017)

1. OSHIK ANAND
2. PULKIT
3. RAGHAV
4. SAKSHI PANWAR
5. VANSH NARANG
6. RAI RAI
7. DEVANSH
8. DISHANT KAMRA
9. KUNAL GIRDHAR
10. ANKITA
11. DIPANSHU MOHAN
12. ISHA
13. POORVI
14. PRASHANT
15. PRIYANSHI
16. SHREYA
17. ARYAN NIJHAWAN
18. LOVISH SALUJA
19. TAMANNA
20. AMISHA
21. ANUKARAN BHATIA
22. ASHNEET KAUR
23. CHESTHA
24. DEEPANSHI
25. DRISHTI MOHAN
26. DRISHTY
27. ISHITA
28. PRACHI MEHLA
29. RITIKA GARG
30. SAMARPREET SINGH
31. SANYAM GUPTA
32. SHREYA
33. SHRUTI ARORA


CBSE XII Result (Merit Holders)

1. Nidhi (100) - Maths
2. Divyanshi (100) - Maths
3. Vinay Singla (100) - Eco.
4. Aarushi Sharma (100) - Eco.
5. Gagan Gupta (100) - Eco.
6. Akash Soie (100) - Phy. Ed.
7. Kirandeep (100) - Phy. Ed.
8. Dorothy (100) - Phy. Ed.
9. Sachin Kumar (100) - Phy.Ed.
10. Shagun (100) - Phy. Ed.


Subject Toppers(2017) - XII

English (97) : Aanchal Saini
Physics (97) : Dhananjay
Chemistry (97) : Dhananjay, Shagun
Biology (95) : Aanchal Saini
Maths (100) : Divyanshi , Nidhi
Ph. Ed. (100) : Kirandeep , Aakash, Shagun, Dorothy, Sachin
Economics(100) : Vinay, Gagan, Aarushi
Business St. (99) : Sucharu
Accounts (97) : Shreya Gupta
Computer. Sc. (97) : Kirti


Students with 10 CGPA (Class X 2017)

1. OSHIK ANAND
2. PULKIT
3. RAGHAV
4. SAKSHI PANWAR
5. VANSH NARANG
6. RAI RAI
7. DEVANSH
8. DISHANT KAMRA
9. KUNAL GIRDHAR
10. ANKITA
11. DIPANSHU MOHAN
12. ISHA
13. POORVI
14. PRASHANT
15. PRIYANSHI
16. SHREYA
17. ARYAN NIJHAWAN
18. LOVISH SALUJA
19. TAMANNA
20. AMISHA
21. ANUKARAN BHATIA
22. ASHNEET KAUR
23. CHESTHA
24. DEEPANSHI
25. DRISHTI MOHAN
26. DRISHTY
27. ISHITA
28. PRACHI MEHLA
29. RITIKA GARG
30. SAMARPREET SINGH
31. SANYAM GUPTA
32. SHREYA
33. SHRUTI ARORA


CBSE XII Result (Merit Holders)

1. Nidhi (100) - Maths
2. Divyanshi (100) - Maths
3. Vinay Singla (100) - Eco.
4. Aarushi Sharma (100) - Eco.
5. Gagan Gupta (100) - Eco.
6. Akash Soie (100) - Phy. Ed.
7. Kirandeep (100) - Phy. Ed.
8. Dorothy (100) - Phy. Ed.
9. Sachin Kumar (100) - Phy.Ed.
10. Shagun (100) - Phy. Ed.


Subject Toppers(2017) - XII

English (97) : Aanchal Saini
Physics (97) : Dhananjay
Chemistry (97) : Dhananjay, Shagun
Biology (95) : Aanchal Saini
Maths (100) : Divyanshi , Nidhi
Ph. Ed. (100) : Kirandeep , Aakash, Shagun, Dorothy, Sachin
Economics(100) : Vinay, Gagan, Aarushi
Business St. (99) : Sucharu
Accounts (97) : Shreya Gupta
Computer. Sc. (97) : Kirti


Students with 10 CGPA (Class X 2017)

1. OSHIK ANAND
2. PULKIT
3. RAGHAV
4. SAKSHI PANWAR
5. VANSH NARANG
6. RAI RAI
7. DEVANSH
8. DISHANT KAMRA
9. KUNAL GIRDHAR
10. ANKITA
11. DIPANSHU MOHAN
12. ISHA
13. POORVI
14. PRASHANT
15. PRIYANSHI
16. SHREYA
17. ARYAN NIJHAWAN
18. LOVISH SALUJA
19. TAMANNA
20. AMISHA
21. ANUKARAN BHATIA
22. ASHNEET KAUR
23. CHESTHA
24. DEEPANSHI
25. DRISHTI MOHAN
26. DRISHTY
27. ISHITA
28. PRACHI MEHLA
29. RITIKA GARG
30. SAMARPREET SINGH
31. SANYAM GUPTA
32. SHREYA
33. SHRUTI ARORA


CBSE XII Result (Merit Holders)

1. Nidhi (100) - Maths
2. Divyanshi (100) - Maths
3. Vinay Singla (100) - Eco.
4. Aarushi Sharma (100) - Eco.
5. Gagan Gupta (100) - Eco.
6. Akash Soie (100) - Phy. Ed.
7. Kirandeep (100) - Phy. Ed.
8. Dorothy (100) - Phy. Ed.
9. Sachin Kumar (100) - Phy.Ed.
10. Shagun (100) - Phy. Ed.


Subject Toppers(2017) - XII

English (97) : Aanchal Saini
Physics (97) : Dhananjay
Chemistry (97) : Dhananjay, Shagun
Biology (95) : Aanchal Saini
Maths (100) : Divyanshi , Nidhi
Ph. Ed. (100) : Kirandeep , Aakash, Shagun, Dorothy, Sachin
Economics(100) : Vinay, Gagan, Aarushi
Business St. (99) : Sucharu
Accounts (97) : Shreya Gupta
Computer. Sc. (97) : Kirti


Students with 10 CGPA (Class X 2017)

1. OSHIK ANAND
2. PULKIT
3. RAGHAV
4. SAKSHI PANWAR
5. VANSH NARANG
6. RAI RAI
7. DEVANSH
8. DISHANT KAMRA
9. KUNAL GIRDHAR
10. ANKITA
11. DIPANSHU MOHAN
12. ISHA
13. POORVI
14. PRASHANT
15. PRIYANSHI
16. SHREYA
17. ARYAN NIJHAWAN
18. LOVISH SALUJA
19. TAMANNA
20. AMISHA
21. ANUKARAN BHATIA
22. ASHNEET KAUR
23. CHESTHA
24. DEEPANSHI
25. DRISHTI MOHAN
26. DRISHTY
27. ISHITA
28. PRACHI MEHLA
29. RITIKA GARG
30. SAMARPREET SINGH
31. SANYAM GUPTA
32. SHREYA
33. SHRUTI ARORA


CBSE XII Result (Merit Holders)

1. Nidhi (100) - Maths
2. Divyanshi (100) - Maths
3. Vinay Singla (100) - Eco.
4. Aarushi Sharma (100) - Eco.
5. Gagan Gupta (100) - Eco.
6. Akash Soie (100) - Phy. Ed.
7. Kirandeep (100) - Phy. Ed.
8. Dorothy (100) - Phy. Ed.
9. Sachin Kumar (100) - Phy.Ed.
10. Shagun (100) - Phy. Ed.


Subject Toppers(2017) - XII

English (97) : Aanchal Saini
Physics (97) : Dhananjay
Chemistry (97) : Dhananjay, Shagun
Biology (95) : Aanchal Saini
Maths (100) : Divyanshi , Nidhi
Ph. Ed. (100) : Kirandeep , Aakash, Shagun, Dorothy, Sachin
Economics(100) : Vinay, Gagan, Aarushi
Business St. (99) : Sucharu
Accounts (97) : Shreya Gupta
Computer. Sc. (97) : Kirti


Students with 10 CGPA (Class X 2017)

1. OSHIK ANAND
2. PULKIT
3. RAGHAV
4. SAKSHI PANWAR
5. VANSH NARANG
6. RAI RAI
7. DEVANSH
8. DISHANT KAMRA
9. KUNAL GIRDHAR
10. ANKITA
11. DIPANSHU MOHAN
12. ISHA
13. POORVI
14. PRASHANT
15. PRIYANSHI
16. SHREYA
17. ARYAN NIJHAWAN
18. LOVISH SALUJA
19. TAMANNA
20. AMISHA
21. ANUKARAN BHATIA
22. ASHNEET KAUR
23. CHESTHA
24. DEEPANSHI
25. DRISHTI MOHAN
26. DRISHTY
27. ISHITA
28. PRACHI MEHLA
29. RITIKA GARG
30. SAMARPREET SINGH
31. SANYAM GUPTA
32. SHREYA
33. SHRUTI ARORA


CBSE XII Result (Merit Holders)

1. Nidhi (100) - Maths
2. Divyanshi (100) - Maths
3. Vinay Singla (100) - Eco.
4. Aarushi Sharma (100) - Eco.
5. Gagan Gupta (100) - Eco.
6. Akash Soie (100) - Phy. Ed.
7. Kirandeep (100) - Phy. Ed.
8. Dorothy (100) - Phy. Ed.
9. Sachin Kumar (100) - Phy.Ed.
10. Shagun (100) - Phy. Ed.


School Toppers XII (2017)

  • Nidhi 97%
    Nidhi 97%

    I in XII COMM

  • Aarushi 96.4%
    Aarushi 96.4%

    II in XII COMM

  • Shreya 96.2%
    Shreya 96.2%

    III in XII COMM

  • Sucharu 96.2%
    Sucharu 96.2%

    III in XII COMM

  • Shagun 96.2%
    Shagun 96.2%

    I in XII NON-MED

  • Divyanshi 95.8%
    Divyanshi 95.8%

    II in XII NON-MED

  • Kirti 95.6%
    Kirti 95.6%

    III in XII NON-MED

  • Aanchal 93%
    Aanchal 93%

    I in MED.

Students' Creativity

Event Calendar

Alumni Login

Location